چرا نباید از تنظیمات picture profile غافل شویم؟

به زبان ساده تنظیمات Picture profile منویی برای تغییر پارامترهایی است که ویژگی های تصویر را تعیین می کند و به عکس یا فیلم شما احساس می‌دهد.

پارامترهای زیادی وجود دارد که می توانید تنظیم کنید. می توان آنها را به 4 گروه تقسیم بندی کرد. یک گروه پارامترهای انتخاب کنتراست(Contrast) ، یک گروه پارامترهای مربوط به غلظت رنگی(Saturation) ، یک گروه پارامترهای تنظیم رنگ(Color Tone) و
یک گروه پارامترهایی برای تأکید بر لبه های تصویر(Sharpness).

معمولا دوربین‌های دیجیتال به طور پیش فرض تنظیماتی را برای راحتی کار شما در نظر گرفته‌اند. اما چون ممکن است شما بخواهید بیشتر از چیزی که تنظیمات پیش فرض کارخانه از دوربینتان دریافت کنید باید بتوانید بر روی این تنظیمات مسلط شوید.

تنظیمات picture profile

چرا از picture profileهای مختلف استفاده می‌کنیم؟

اگر شما یک دوربین دیجیتال دارین حتما با فایل‌های RAW آشنا هستین و دوستشون دارین. تنها دلیلشم اینه که بعد از گرفتن عکس با فرمت خام ویرایش اون بسیار دلچسبتر از فرمت‌هایی مثل jpg هست.

تاثیر picture profile
پشت صحنه ساخت فیلم کوتاه عماد

اما دوربین‌های DSLR یا بدون آیینه(Mirrorless) قابلیت تصویربرداری به صورت خام را ندارند و حتما باید اطلاعات را فشرده‌سازی کنند. پس همیشه این چالش وجود دارد که وقتی با دوربین‌های فوق حرفه‌ای سینمایی تصویربرداری نمی‌کنید بعد از آن اصلاح رنگ و نور بسیار دشوار یا حتی نشدنی است.

پس مهمترین دلیل استفاده از picture profileهای مختلف و تنظیم آنها راحتتر کردن فرآیند اصلاح رنگ و نور بعد از تصویربرداری است.

از کجا شروع کنیم؟

خیلی سادست توی تنظیمات اکثر دوربین‌ها قسمتی به همین اسم یا مشابه آن وجود دارد(در کانون و سونی به اسم picture profile و نیکون به اسم picture control). کافیه تا با تغییر تنظیمات و حالات پیشفرض که عموما با اسم‌های Neutral, Auto, Standard, Portrait(در دوربین‌های سونی هم حالاتی با شماره های مختلف وجود دارد مثل PP7) و… کار خوردتون رو شروع کنید. حتی می‌تونین تنظیمات پیش فرضی را برای خودتان تعریف کنید تا در شرایط مختلف از آنها استفاده کنید.

نمونه تصویر گرفته شده با picture profile تنظیم شده با دوربین کامپکت sony rx100iv

پیشنهاد من به شما

و اما پیشنهاد من به شما برای گرفتن تصویری که بعد از آن در فرآیند اصلاح رنگ و نور کارتان راحتتر شود:
حالت picture profile رو روی neutral بذارین.
contrast و Saturation را 3 پله کم کنید.
Sharpness را روی 1 یا 2 بذارید.
و دست به تنظیمات Color Tone نزنید.

حتما این کار را انجام دهید و نمونه قبل و بعد از آن را برایم بفرستید و تجربتون رو با من به اشتراک بذارید و هر سوالی بود بپرسید.

س.ب 1-6-10-13-19

Leave a Comment